Telefon
WhatsApp
TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI
Gülhan Matbaa haber İçi
TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI

Dünyanın vazgeçilmez yaşam şekillerinin başında spor gelmektedir. Gerek profesyonel gerek amatör, gerekse bireysel… Spor denilince de ilk akla gelen futbol olup günümüzde futbol, yalnızca sahada oynanan bir oyun değil; tribünlerde ve evlerinde milyonlarca taraftarı kapsayan büyük bir organizasyondur. Şüphesiz tüm sporlarda olduğu gibi futbolda da önemi tartışılmayacak figürlerin başında hakemler gelmektedir. Derneğimiz işte bu kutsal vazifeyi sahada yürüten hakemlerimizin haklarını savunarak futbolu daha iyi bir noktaya getirmeyi görev edinmiştir.

Kurulduğu gün olan 03.10.1989 tarihinden bu yana Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, Türk futbolunu daha iyi noktalara getirmek amacıyla büyük mesafeler kat etmiştir ve bu mücadelesini daha da ileriye taşıyacaktır. Amacımız, hakemlerimiz ve gözlemcilerimizin menfaatlerini gözetmek, hakemlik mesleğinin gelişimine katkı sunmak, hakemlerimizin yaşadığı yahut yaşayacağı problemler için çözüm üretmektir. Yönetim olarak gayemiz, mesleğin daha da iyi bir noktaya gelmesi için elimizi taşın altına koymak ve “temiz futbol” adına her türlü çabayı göstermektir.

Futbol da diğer tüm spor dalları gibi belli başlı ulusal ve uluslararası kurallara tabidir. Futbol hakemleri 90 dakika boyunca bu kuralları sahada uygulamak adına tüm varlıklarını ortaya koymakta iken hak ettikleri saygıyı görmek şöyle dursun, amansız bir şekilde hakaret ve aşağılamalara maruz kalmaktalar.

Özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber hakemlerimize ve ailelerine karşı basın ve yayın yoluyla işlenen hakaret, tehdit ve iftira suçlarında ciddi artışlar gözlenmektedir. Mesleğinden ve görevinden bağımsız olarak her birey onur ve şeref sahibidir. Bunun göz ardı edilerek hakemlerimizin onur ve haysiyetlerini hedef alan her türlü saldırının karşısında olduğumuzu bildirir ve bu duruma sessiz kalmayacağımızı vurgulamak isteriz.

Hakemler bir müsabaka boyunca anlık kararlar vererek sahada futbol için ter dökerken, televizyon programlarında saatlerce, bin bir farklı açıdan, mantık ve vicdana sığmayan değerlendirmeler yapılarak haksız ithamlarla suçlanmaktadırlar. Bu nedenle futbol hakemliği, sahada geçen 90 dakika ile sınırlandırılamayacak bir profesyonellik gerektirmektedir. Buna rağmen ülkemizde hakemlerimiz, görevini yerine getiren hiçbir profesyonelin karşılaşmadığı türden onur kırıcı söz ve fiillere maruz kalmaktadır. Bu vahim durum öyle bir hal almıştır ki artık futbol hakemlerimizden bu hakaret ve aşağılamaları sineye çekmeleri de profesyonelliklerinin bir parçası olarak beklenilmektedir.

Tüm bu iftira ve hakaretlerin dışında saha içinde ve dışında hakemlere karşı saldırı niteliğinde fiziki müdahaleler olmakta; Türk futbolunda asla tanık olmak istemediğimiz şiddet eylemleriyle hakemlerimiz hedef haline getirilmekte ve mağdur edilmektedir. Saha içinde ve dışında profesyonel unvanlarının yanında birer birey olarak ve insan olarak da hakemlere karşı yapılan bu davranışlar, hakemlerin ailesine ve çevresine de ciddi zararlar vermekte olup kabulü mümkün değildir. Unutmayalım ki hakem, hâkim ve hekim kelimeleri ile aynı kökten gelmektedir ve her biri kutsal bir vazifeyi ifa etmektedirler.  

Temiz futbolun var olup gelişebilmesi için öncelikle hakemlerin her türlü baskı ve saldırıdan arındırılması gerekmektedir. Türk futbolunun gelişimi, hakemlik mesleğinin sağlıklı bir zeminde ifa edilmesine bağlıdır. Bu kapsamda biz de dernek olarak üzerimize düşen neyse yapmaya her daim hazırız ve yol haritamızı kamuoyuyla paylaşmaktayız.

Gelinen noktada futbol hakemliğine, hak ettiği saygının gösterilmesini sağlamak ve tüm futbol hakemlerimizin haklarını korumak adına hukuk ve basın yoluyla mücadele vereceğimizin özellikle bilinmesini isteriz.

Saygıyla kamuoyuna duyurulur.   

 

TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANLIĞI

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Gülhan Matbaa haber İçi

Yazarlarımız

Anket

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 13 11 1 34
2 GS  Galatasaray 13 11 1 34
3 BJK  Beşiktaş 13 8 4 25
4 ADS  Adana Demir. 13 6 2 23
5 TS  Trabzonspor 13 7 4 23
6 ANT  Antalyaspor 14 5 4 20
7 KYS  Kayserispor 13 6 2 20
8 HTY  Hatayspor 14 4 4 18
9 KSM  Kasımpaşa 13 5 5 18
10 ÇRZ  Ç.Rizespor 13 5 5 18
11 FKGK  Karagümrük 14 4 5 17
12 MKE  Ankaragücü 13 4 5 16
13 SVS  Sivasspor 13 3 4 15
14 GFK  Gaziantep FK 13 5 8 15
15 KON  Konyaspor 13 3 6 13
16 PNDK  Pendikspor 13 3 6 13
17 İBFK  Başakşehir 13 3 7 12
18 ALNY  Alanyaspor 13 2 7 10
19 SAMS  Samsunspor 13 2 9 8
20 İST  İstanbulspor 14 2 10 8
21
Nazar 1
Nazar 2

E-Bülten Aboneliği